VIGYÁZZ, A KUTYA HARAP!

Ilyen és ehhez hasonló szöveggel ellátott táblákat millió számra lehet találni a neten/boltokban, ezerféle anyagból, kivitelben.

Célja viszont mindegyiknek egy, azaz a figyelemfelhívás.

Összességében fontos kiemelni, hogy a veszélyes eb tartása több felelősséget és számos többletkötelezettséget jelent az ebtartó számára, amelyekre oda kell figyelni a kedvenc tartása során. A veszélyes eb már nem fajtaspecifikus, hanem egyedi megítélés alá esik, de ilyen esetben a tábla kihelyezése önmagában nem elegendő, bár fontos részét képezi a hatályos jogszabályok betartásának.

A jószágaink veszélyessé minősítését az állatvédelmi törvény rendezi, mely két esetben valósul meg:

Egyrészt akkor, amikor a kedvencünk fizikai sérülést okozott, és ezzel egyidejűleg a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. Korm. rendelet meghatározott feltételei megvalósulnak.

Másrészt azon alkalom adtán, amikor a kisállatunk fizikai vagy pszichikai állapota alapján feltételezhető, hogy az embernek fizikai sérülést okozhat, és ez a veszélyhelyzet kizárólag a kutya veszélyesnek nyilvánításával hárítható el.

 

A NÉBIH Kutyakötelesség kiadványa szerintem szuper összefoglalója mindannak, amit állattartóként meg kell tenni a társadalom érdekében és amit a jogszabály ezzel kapcsolatban elő is ír a gazdák számára erről. Ingyenes, online is elérhető, egyszer legalább érdemes végiglapozni, hogy gyarapítani tudjuk a felelős gazdák táborát.

https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/1055767/kutyatartasi_kezikonyv_2018_2kiad_ON.pdf/6139612a-1f45-305d-93f5-9e103cc3a970

Miért is került mindez szóba?

Mert volt idő, amikor az ilyen rendelkezések nélkül is tettek ezért az emberek és a figyelemfelhívás megtörtént, anélkül, hogy erre jogszabály kötelezte volna őket.

Íme a világ egyik első ismert, az első századból származó „vigyázz, a kutya harap” táblája egy Pompeii-ben elpusztult épületből, az úgynevezett Tragikus költő házából.

 

A Tragikus Költő Háza (más néven Homérosz-ház vagy Iliász-ház) híres a kidolgozott mozaikpadlóiról, továbbá fantázianevét a falát borítók freskók témájáról kapta, ahogy Pompeii legtöbb feltárt épülete. Ennek falát a görög mitológiából vett képek díszítik és eredetileg több mint húsz festett és mozaik táblát tartalmazott, amelyek közül hatot áthelyeztek a nápolyi Nemzeti Régészeti Múzeumba.

Ezeket a paneleket az Iliászhoz való viszonyuk alapján választották ki és a Homérosz-ház és az Iliász-ház elnevezés ihletője volt. Bár maga a ház mérete egyáltalán nem figyelemreméltó, belső dekorációi nemcsak számosak, hanem a legmagasabb minőségűek az ókori Pompeii freskók és mozaikjai között. A ház mérete és a dekoráció minősége közötti eltérés miatt komoly fejtörést okozott a tudósoknak, akik sokat tűnődtek a háztulajdonosok életén. (Felfedezője: Antonio Bonucci régész/1824)

 

És íme a ház, amit ez a kutya védett és aminek lakóit valószínűleg a Vezúv i.sz. 79-es kitörése elpusztított.

Az előszoba padlóját pedig egy láncra vert, háziasított kutya mozaikképe díszíti. Mennyivel menőbb, mint egy kis fémtábla?

 

Cave Canem, azaz „Óvakodj a kutyától!”:

Ezek a szavak, hasonlóan a mai táblákhoz, arra figyelmeztették a látogatókat, hogy saját felelősségükre lépjenek be, és védelmet jelentettek az otthon privátabb részei felett.

Mert a kutya hűséges társa volt az embernek már az ókori Rómában is. 🙂

 

Írta: Béres Zsófia

Oszd meg Te is:

További cikkeink:

VIGYÁZZ, A KUTYA HARAP!

Ilyen és ehhez hasonló szöveggel ellátott táblákat millió számra lehet találni a neten/boltokban, ezerféle anyagból, kivitelben. Célja viszont mindegyiknek egy,

Olvass tovább